Monitoring systemu fotowoltaicznego
Przewiń do artykułu
Menu

Gdy system fotowoltaiczny zostanie już zamontowany, wówczas prosument może nie tylko produkować prąd na własny użytek, a nadwyżkę przesyłać do sieci, ale także śledzić pracę instalacji. I naprawdę warto to robić.

 

Systemy monitorujące pracę instalacji pv pełnią kilka ważnych ról, do których w szczególności należą:
·    Wczesne i łatwe wykrywanie odchyleń energii i błędów systemu
·    Zabezpieczenie wysokiego poziomu pracy modułów i dostarczania energii każdego dnia
·    Wygodny sposób konserwacji i identyfikowania problemów
·    Ciągły zapis danych i czytelny sposób ich wizualizacji

 

 

 

Dobry system monitoringu powinien pozwalać jego użytkownikowi na analizę on-line produkcji energii elektrycznej, zarządzanie nią, sterowanie konsumpcją prądu oraz wykrywanie problemów i błędów instalacji. Takie możliwości oferują systemy sprawdzonych firm z branży fotowoltaicznej.

 

Analiza produkcji prądu

Monitoring pracy instalacji fotowoltaicznej w tym obszarze kontroli polega na śledzeniu ilości produkcji i konsumpcji, temperatury, napięcia itp. Prosument powinien otrzymywać w każdej chwili raporty o usterkach systemu pv, a monitoring winien zawierać także opcję zabezpieczenia modułów przed zniszczeniem lub głębszym uszkodzeniem w razie ich wadliwej pracy.


 
1. Wykres mocy chwilowej (za http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-instalacji-fotowoltaicznej/)

wykres1120116

 

2. Wykres tygodniowych wartości produkcji prądu

wykres2120116

 

3. Wykres produkcji prądu w poszczególnych miesiącach roku

wykres3120116

 

Zarządzanie produkcją prądu

 

W tym obszarze system monitoringu musi umożliwiać uzyskanie tzw. limitu 0, czyli sytuacji, w której produkcja energii elektrycznej równa jest jej konsumpcji. W tym przypadku system steruje pracą falowników instalacji pv tak, ażeby uzyskać żądaną wartość produkcji od 0 do 100 proc. Jeśli prosument nie zamierza produkować prądu celem przesłania go do sieci elektroenergetycznych, wówczas system monitoringu musi umożliwić osiągnięcie takiego statusu.

 

Poniżej przedstawiamy dwa wykresy produkcji i zużycia prądu, za www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-instalacji-fotowoltaicznej/

wykres4120116

A tutaj jeszcze jeden wykres prezentujący możliwości ograniczania produkcji energii  według aktualnych potrzeb użytkownika.

 
Źródło: gramwzielone.pl/energia-sloneczna/18003/co-zyskasz-dzieki-monitoringowi-instalacji-fotowoltaicznej

wykres6120116

 

 

 


Sterowanie konsumpcją

 

W tej części system monitorujący pracę instalacji pv musi zezwalać na optymalizację produkcji prądu na własne potrzeby. Oznacza to, iż system automatycznie powinien wykrywać nadwyżki produkcji i przekierowywać je do tych urządzeń, w których są one potrzebne, np. do pompy ciepła lub grzałek. Ta funkcja ma ścisły związek z monitorowaniem wielkości produkcji i opcją 0 eksportu energii do sieci. Znajduje ona również zastosowanie w zarządzaniu energią w tzw. inteligentnych budynkach.

 

Poniższy wykres przedstawia optymalizację produkcji prądu zużywanego na własne potrzeby.

 

Warto dodać, iż na polskim rynku dostępne są już takie systemy monitorujące fotowoltaikę, w których możliwa jest kontrola pracy również poszczególnym modułów i natychmiastowe wykrywanie ich usterek.

 

Na portalu pvmonitor.pl można znaleźć informacje prezentujące w czasie rzeczywistym wyniki i parametry pracy instalacji pv (a także innych OZE) zarejestrowanych na stronie prosumentów, zobaczyć wykresy i rankingi, podzielić się wiedzą i problemami. Portal przedstawia też dane zbiorcze zarejestrowanych instalacji w określonym przedziale czasu.


Ewa Grochowska

 

Źródła:
-    gramwzielone.pl/energia-sloneczna/18003/co-zyskasz-dzieki-monitoringowi-instalacji-fotowoltaicznej
-    pvmonitor.pl
-    www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-instalacji-fotowoltaicznej
-    soleopv.pl/systemy-monitorujace

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl