Ministerstwo Gospodarki podało nowe ceny referencyjne do aukcji
Przewiń do artykułu
Menu

Resort gospodarki opublikował nową wersję rozporządzenia, które określa wartość cen referencyjnych na 2016 r. Są to maksymalne wartości, jakie można uzyskać odsprzedając energię na podstawie przyszłorocznych aukcji.


Ustawa o OZE narzuca na rząd obowiązek przyjęcia odpowiedniego rozporządzenia wprowadzającego ceny referencyjne do końca bieżącego roku.


Wcześniejsze rozporządzenie regulujące cenę obowiązującą operatorów instalacji OZE przy sprzedaży energii Ministerstwo Gospodarki przedstawiło we wrześniu. Zmiana jest prawdopodobnie podyktowana ostrą krytyką branży OZE z powodu niesatysfakcjonujących cen referencyjnych wskazanych w poprzednim akcie.

 

Nie wszystkim po równo

Resort postanowił zmienić ceny, ale tylko dla pięciu technologii. Zwiększono je dla biogazowi rolniczych o mocy do 1 MW i powyżej 1 MW, biogazowi opartych o biogaz ze składowisk odpadów oraz elektrowni wodnych o mocy do 1 MW. Największa podwyżka przypadnie operatorom biogazowi ze składowisk odpadów – o 95 zł/MWh.


MG tłumaczy, że taka zmiana wynika z uwzględnienia wyższych kosztów operacyjnych OPEX dla biogazowi. Co się tyczy elektrowni wodnych, tu resort wziął pod uwagę wyższy koszt zarówno CAPEX jak i OPEX. Dla biogazowi ze składowisk odpadów cena referencyjna uległa podwyższeniu przez przyjęcie niższego stopnia wykorzystania mocy. Pierwotnie zakładano 7800 MWh/rok.


Obniżono natomiast cenę energii dla operatorów biogazowi wykorzystujących biogaz z oczyszczalni ścieków. Tu – zdaniem MG przez niższe koszty CAPEX – właściciele instalacji nie otrzymają 400 zł/MWh, tylko kwotę o 65 zł mniejszą.


Pozostałe ceny referencyjne nie uległy weryfikacji. To m.in. oznacza, że utrzymano stosunkowo wysokie ceny dla technologii współspalania.


banner-prosumenci

 

Więcej, ale też mniej

Nowe wartości cen referencyjnych do aukcji na 2016 r., które znalazły się w zaktualizowanym projekcie rozporządzenia Ministerstwa Gospodarki przedstawiają się następująco (w nawiasach ceny referencyjne z wcześniejszej wersji projektu rozporządzenia):


1.    biogazownie rolnicze o mocy do 1 MW – 500 zł/MWh (450 zł/MWh);
2.    biogazownie rolnicze o mocy powyżej 1 MW – 470 zł/MWh (435 zł/MWh);
3.    biogazownie wykorzystujące biogaz ze składowisk odpadów – 305 zł/MWh (210 zł/MWh);
4.    biogazownie wykorzystujące biogaz z oczyszczalni ścieków – 335 zł/MWh (400 zł/MWh);
5.    biogazownie wykorzystujące biogaz inny niż w pkt 3 i 4 – 340 zł/MWh (340 zł/MWh);
6.    spalanie biomasy w dedykowanych instalacjach współspalania lub w układach hybrydowych, o mocy do 50 MWe – 415 zł/MWh (415 zł/MWh);
7.    spalanie biomasy w dedykowanych instalacjach współspalania lub w układach hybrydowych, o mocy do 50 MWe, w wysokosprawnej kogeneracji – 435 zł/MWh (435 zł/MWh);
8.    spalanie biomasy w dedykowanych instalacjach współspalania lub w układach hybrydowych, o mocy do 50 MWe i mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu do 150 MWt, w wysokosprawnej kogeneracji – 420 zł/MWh (420 zł/MWh);
9.    wytwarzanie energii elektrycznej z odpadów przemysłowych lub komunalnych, ulegających biodegradacji, w tym z odpadów z uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, w szczególności osadów ściekowych w instalacji termicznego przekształcania odpadów, w instalacjach o mocy elektrycznej nie większej niż 50 MWe i mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu do 150 MWt – 385 zł/MWh (385 zł/MWh);
10.    wytwarzanie energii elektrycznej z wykorzystaniem wyłącznie biopłynów – 475 zł/MWh (475 zł/MWh);
11.    elektrownie wiatrowe na lądzie o mocy do 1 MW – 415 zł/MWh (415 zł/MWh);
12.    elektrownie wiatrowe na lądzie o mocy powyżej 1 MW – 385 zł/MWh (385 zł/MWh);
13.    elektrownie wodne o mocy do 1 MW – 470 zł/MWh (445 zł/MWh);
14.    elektrownie wodne o mocy powyżej 1 MW – 480 zł/MWh (480 zł/MWh);
15.    geotermia – 455 zł/MWh (455 zł/MWh);
16.    fotowoltaika o mocy do 1 MW – 465 zł/MWh (465 zł/MWh);
17.    fotowoltaika o mocy powyżej 1 MW – 445 zł/MWh (445 zł/MWh);
18.    morskie elektrownie wiatrowe – 470 zł/MWh (470 zł/MWh).



Założenia przyjęte do obliczenia cen referencyjncyh dla poszczególnych technologii OZE. Źródło: Uzasadnienie projektu Rozporządzenia Ministra Gospodarki ws. ceny referencyjnej na 2016 r.


Projekt Rozporządzenia Ministra Gospodarki ws. ceny referencyjnej na 2016 r. datowany na 2 listopada 2016 r. dostępny jest tutaj.


oprac. DM


Źródło: gramwzielone.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl