ME: Cel to milion aut elektrycznych w Polsce w 10 lat
Przewiń do artykułu
Menu

Plan Rozwoju Elektromobilności przygotowany w Ministerstwie Energii ma sprawić, że w ciągu 10 lat po polskich drogach zacznie się poruszać co najmniej milion aut elektrycznych.

 

Na miejsce ogłoszenia założeń Planu Rozwoju Elektromobilności (PRE) przedstawiciele rządu wybrali czerwcową konferencję „W drodze do elektromobilności”. O ambitnym celu redukcji emisji CO2 poprzez zwiększenie udziału zeroemisyjnych pojazdów na drodze mówił sam obecny na wydarzeniu minister energii, Krzysztof Tchórzewski.

 

Zdaniem ministra, PRE ma być bodźcem do rozwoju polskich technologii i okazją dla państwowych spółek energetycznych, aby te „przestawiły się na inne punkty odbioru energii elektrycznej”. Rząd liczy, że dzięki sprzedaży prądu z przeznaczeniem na zasilenie ekologicznych pojazdów koncerny energetyczne zarobią rocznie dodatkowe 2 mld zł.

 

Głos na konferencji zabierał także wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki. Zwracał uwagę audytorium na kwestię oparcia rozwoju elektrycznej motoryzacji na polskim kapitale. Oceniał przy tym, że za 20 lat, gdy całkowita liczba aut na świecie wzrośnie do 2 miliardów, aż jedną czwartą mogą stanowić pojazdy zasilane na prąd. Minister podkreślał przy tym, że jest to szansa dla polskiego przemysłu, do której wykorzystania niezbędna jest współpraca między administracją rządową, uczelniami oraz przedsiębiorstwami.

 

Na tę chwilę statystyki dotyczące ilości zarejestrowanych aut w Polsce nie powalają. W całym 2015 roku na krajowych drogach przybyło kilkadziesiąt pojazdów zasilanych wyłącznie prądem. Nie dziwi to biorąc pod uwagę bariery rozwoju tej metody przemieszczania – nie ma niezbędnej infrastruktury do ładowania „elektryków”, a cena zakupu samego elektrycznego wozu odstrasza jeszcze bardziej.

 

Choć w wielu krajach Unii Europejskiej podobne rozwiązania funkcjonują od lat, polskie ustawodawstwo nie przewiduje dopłat, ulg podatkowych czy zwolnień z opłat związanych z eksploatacją pojazdu elektrycznego. Nieśmiałe inicjatywy podejmują nieliczne samorządy, m.in. w postaci zwolnień aut na prąd z opłat parkingowych. W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu trwają z kolei prace związane z uruchomieniem wypożyczalni elektrycznych samochodów.

oprac. DM

 

Źródło: gramwzielone.pl

 

PLANERGIA ULOTKA-02

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl