Kotły z regulatorem pogodowym
Przewiń do artykułu
Menu

Oferowane od wielu lat przez firmę Viessmann regulatory sterujące pracą kotłów można w skrócie podzielić na dwa typy: stałotemperaturowe – działające niezależnie od temperatury zewnętrznej, oraz te, których działanie opiera się właśnie o jej odczyt – pogodowe. Płynna regulacja od temperatury zewnętrznej nie jest niczym nowym, ale często nie zdajemy sobie sprawy jak ciekawe urządzenie może wisieć lub już wisi w naszej kotłowni. Spróbujmy przybliżyć sobie czym tak naprawdę jest ta praca pogodowa.

 

 

Regulacja pogodowa


Regulacja pogodowa kotła to w skrócie mówiąc uzależnienie temperatury wody kotłowej kierowanej przez urządzenie na naszą instalację grzewczą od aktualnych temperatur zewnętrznych - im chłodniej na zewnątrz tym kocioł grzeje mocniej i odwrotnie.


Aby możliwe było utrzymanie w pomieszczeniach temperatury żądanej, musimy poprzez instalację centralnego ogrzewania dostarczyć do budynku taką samą ilość energii jaką dany budynek traci w wyniku strat do otoczenia. Strata ta jest zależna od temperatury zewnętrznej, oraz od wykonania samego budynku, rodzaju izolacji, ilość przeszklonych powierzchni itp.


Z pomocą przychodzi tutaj krzywa grzewcza czyli pewna funkcja zależności temperatury wody w kotle lub zasilaniu i temperatury zewnętrznej.


Dla konkretnej temperatury zewnętrznej wyliczana jest konieczna do utrzymania temperatura wody w kotle, która kierowana na grzejniki powinna oddać taką ilość energii aby w pomieszczeniu utrzymać temperaturę przez nas zadaną. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu różni się od żądanej należy daną krzywą wyregulować. Polega to na tzw. dopasowaniu krzywej do danego budynku i jest to niestety proces dość żmudny i wymagający co najmniej kilku testów – wynikiem jest taka charakterystyka krzywej grzewczej, która w każdych warunkach pogodowych jest w stanie utrzymać zadane wartości temperatur w budynku. Możemy oczywiście ułatwić sobie życie i zamontować w pomieszczeniu zdalne sterowanie np. Vitotrol 200-A, lub bardziej wyszukane jak Vitotrol 300-A, które zrobi to za nas przekazując do regulatora kotłowego temperaturę mierzoną, ten z kolei porównując wartości mierzone i żądane sam dokona korekty krzywej.

 

viessman2

Zdalne sterowanie do współpracy z regulatorami pogodowymi firmy Viessmann


Regulatory firmy Viessmann serii Vitotronic w rzeczywistości wyliczają sobie parametr zasilania odnosząc się nie od aktualnej ale od tzw. stłumionej temperatury zewnętrznej. Temperatura stłumiona jest wartością średnią wyliczaną na podstawie ostatniego okresu pomiarowego oraz mierzonej w danym momencie. Pozwala to na lepsze dopasowanie pracy kotła, gdyż ewentualne wcześniejsze okresy występowania niższych temperatur z sposób intensywniejszy spowodowały wychłodzenie ścian budynku i wyliczanie energii koniecznej do ogrzania na podstawie mierzonej w danej chwili temperatury zewnętrznej byłoby nie miarodajne.

 

Czasy łączeniowe


Wszystkie regulatory pogodowe mają możliwość zadania dwóch wartości temperatur wymaganych w budynku, tzw. temperatury normalnej inaczej dziennej, oraz tzw. zredukowanej czyli nocnej. Jak same nazwy wskazują okresy kiedy ma być utrzymywana temperatura dzienna to czas kiedy przebywamy w budynku, natomiast okres nocny to zwykle obniżenie na czas snu lub kiedy jesteśmy poza domem. Nastawa polega na zadaniu na regulatorze tzw. czasów łączeniowych czyli okresów pomiędzy godziną A i B, kiedy urządzenie ma pracować dla utrzymania w budynku temperatury dziennej.

 

viesman3

Możliwa do nastawienia cała rodzina krzywych grzewczych pozwala na idealne dopasowanie do konkretnego budynku. Charakterystyki umieszczone w polach A i B oznaczają zakresy stosowania dla typowych instalacji grzewczych odpowiednio dla instalacji podłogowej oraz grzejnikowej niskoparametrowej.

 

Regulatory kotłowe Vitotronic dają nam możliwość nastawy do czterech takich czasów łączeniowych, osobno dla każdego dnia tygodnia. Jak natomiast ustawić okresy utrzymywania temperatury obniżonej? Nic prostszego – one już zostały ustawione – regulator automatycznie przyjmuje czasy, w których nie jest utrzymywana temperatura dzienna jako czas nocny. Warto tu wrócić do krzywej grzewczej – regulator przechodząc w tryb nocny koryguje jej charakterystykę względem osi temperatury pomieszczenia. W ten sposób nie wychładzamy całej instalacji poprzez wyłączenie kotła, lecz obniżamy jej temperaturę, co docelowo spowoduje spadek temperatury w pomieszczeniu. W druga stronę natomiast, kiedy przechodzimy z trybu nocnego na dzienny kocioł ponownie przesuwa krzywą grzewczą względem osi temperatury pomieszczenia co z kolei podnosi temperaturę wymaganą w instalacji.

 

Dogrzewanie budynku nawet o 2 stopnie jest procesem czasochłonnym, dlatego regulatory Vitotronic przez pierwsze 30 min pracują z parametrem o 20% większym niż wyliczony z nastawionej krzywej, szybko osiągając temperaturę w pomieszczeniu. Czas i intensywność dogrzewania można oczywiście dowolnie zmieniać.


Wiemy już, że centralne ogrzewanie można dowolnie w czasie parametryzować, a co z wodą użytkową? I tu występują okresy utrzymywania gotowości ciepłej wody użytkowej. Naszym zadaniem jako użytkownika jest jedynie ustawienie na automatyce czasów łączeniowych kiedy z ciepłej wody chcemy korzystać.

 

Regulator kotła może automatycznie dopasować te czasy biorąc pod uwagę okresy nastawione dla trybu dziennego centralnego ogrzewania z tą tylko różnicą, że ogrzewanie podgrzewacza (dla kotła jednofunkcyjnego) rozpoczyna 30 min wcześniej. Te 0,5 godziny wyprzedzenia związane jest z tzw. priorytetem ciepłej wody użytkowej, a więc funkcją pierwszeństwa ogrzewania zasobnika wody użytkowej, w stosunku do ogrzewania budynku. Tu także możemy zadać do czterech czasów łączeniowych – i tu uwaga – zadanie w kodowaniu drugiej wartości temperatury wody użytkowej, oraz nastawienie czwartego czasu łączeniowego spowoduje tzw. wygrzew antybakteryjny zasobnika.

 

Funkcje specjalne


Dalszymi udogodnieniami regulatorów pogodowych są tzw. tryby specjalne: tryb ekonomiczny, tryb „party”, oraz tryb wakacyjny. Nazwy dość dokładnie opisują działanie każdego z trybów, ale dobrze jest znać dokładne ich funkcjonowanie.

 

Tryb ekonomiczny pozwala nam na jednorazowe zredukowanie temperatury wymaganej w pomieszczeniu z temperatury dziennej do temperatury nocnej, oraz pominięcie przez kocioł czasów łączeniowych ciepłej wody użytkowej. Tryb ten można uaktywnić jedynie będąc w trybie dziennym i trwa on do momentu kolejnej zmiany czasów łączeniowych centralnego ogrzewania, a więc do czasu skończenia trybu dziennego. Regulator wyłącza wtedy tryb ekonomiczny i wraca do pracy zgodnie z nastawionymi wcześniej wartościami.

 

Odwrotnie do trybu ekonomicznego działa tryb „party”, którego uaktywnienie powoduje utrzymywanie temperatury wody użytkowej, oraz ogrzewanie budynku z temperaturą wyższą – zwykle równą temperaturze dziennej. Ograniczenie czasowe pracy w trybie „party” to standartowo 8 godzin – jednak w zależności od wymagań można ustawić od 1 do 12 godzin lub bez ograniczeń, a więc dopiero wyłączenie przyciskiem powoduje przejście kotła w tryb regulacyjny.

 

Pozostał jeszcze tryb wakacyjny – to swego rodzaju wydłużony tryb ekonomiczny. Zadanie daty rozpoczęcia trybu wakacyjnego powoduje, że kocioł w tym dniu o godzinie 24:00 przechodzi w stały tryb zredukowany i nie utrzymuje temperatury wody użytkowej. O godzinie 00:00 nastawionego dnia zakończenia trybu wakacyjnego kocioł wraca do pracy zgodnej z czasami łączeniowymi.

 

viessman1

Technologia jest ekonomiczna i jednocześnie dba o nasz komfort w mieszkaniu.

 

Dodatkowe bezpieczeństwo


Posiadanie regulatora pogodowego pozwala na realizację jeszcze jednej bardzo ważnej funkcji, a mianowicie na ochronę antyzamrożeniową kotła.  Funkcja jest aktywowana w zależności od stłumionej temperatury zewnętrznej i powoduje stopniowe podnoszenie temperatury wymaganej w kotle do takiej wartości jaka byłaby wyliczone gdyby kocioł był w trybie dziennym. Tak więc pomimo, pracy kotła w trybie eksploatacji ze zredukowaną temperaturą pomieszczenia, wymagana temperatura wody w kotle utrzymywana będzie na poziomie jak dla trybu normalnego. Od pewnych wartości temperatur zewnętrznych łatwiej jest utrzymywać w budynku temperaturę niż ją podbijać.

 

Kiedy stosować regulator pogodowy?


Zastosowanie regulatora pogodowego świetnie sprawdzi się w urządzeniach wykorzystujących proces kondensacji, a więc kotłach z serii Vitodens, Vitocrossal lub Vitoladens firmy Viessmann. Kotły nie kondensacyjne z dolnym ograniczeniem temperaturowym mogą przegrzewać pomieszczenia głównie w okresach przejściowych, kiedy to temperatura wymagana wody w kotle wyliczona z krzywej grzewczej okaże się być niższa niż narzucony ze względów ochrony urządzenia przed kondensacją próg temperatury. Rozwiązaniem oczywiście są różnego rodzaju układy mieszające. Zawsze przed podjęciem decyzji z jakim regulatorem zakupić kocioł warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

Dawid Pantera

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl