Jesteśmy w czołówce energetyki wiatrowej
Przewiń do artykułu
Menu

W towarzystwie Wielkiej Brytanii i Rumunii, Polska wiedzie prym w rozwoju energetyki wiatrowej w Europie. Trochę to zaskakujące, zważywszy na stosunek naszych rządzących do OZE, ale widać, że polityka to jedno, a biznes – drugie.

 

 

 

Energetyka wiatrowa rozwija się w Polsce najlepiej ze wszystkich źródeł OZE. Tempem dorównuje jej tylko fotowoltaika. Najnowszy raport „Wind Energy Barometer” z lutego tego roku przynosi wiele interesujących danych.

 

W 2011 roku, moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych w naszym kraju wynosiła 1.800MW, a w 2012 r. już 2 564MW. Wiązało się to również ze zwiększeniem zatrudnienia w tej branży.

 

Jak powstaje farma wiatrowa


Ubiegły rok przyniósł zaskakująco duży przyrost mocy zainstalowanej właśnie w energetyce wiatrowej, bo aż 892,8 MW. To wzrost o 28 proc. w stosunku do 2012 r. Zdecydowanie zawyżamy więc przeciętny poziom, ponieważ średnia europejska wzrostu mocy zainstalowanych w turbinach wiatrowych wyniosła w ubiegłym roku 10,2 proc.


W sumie, do stycznia tego roku zainstalowanych jest w Polsce 3 389,5 MW. Dzięki temu, chociaż do sektora wiatrowego Niemiec, Hiszpanii, Szwecji, czy Hiszpanii dzieli nas przepaść, staliśmy się trzecim w Europie rynkiem do rozwoju energetyki wiatrowej.


Ze względu na korzystne warunki meteorologiczne, niewiele różniące się od warunków w dominujących w tej branży Niemczech, jesteśmy dla energetyki wiatrowej bardzo perspektywicznym rynkiem. I to zarówno na lądzie, jak i na wybrzeżu Bałtyku.


Według raportu, województwo dolnośląskie oraz polska część Karpat są również obszarami z dużym potencjałem dla lokalizacji turbin wiatrowych.


Na nowe instalacje w 2011 roku przeznaczono w Polsce prawie 730 mln euro, a rok później ponad 983 mln euro. Według najnowszego raportu, przyczyną tak gwałtownego rozwoju tego sektora energetyki był duży wzrost cen gazu.


Francja i Hiszpania tymczasem zainwestowały w ubiegłych latach zdecydowanie mniej środków na energetykę wiatrową. Francja w 2012 roku przeznaczyła na ten cel ponad 250 mln euro mniej niż rok wcześniej, zaś Hiszpania wydała na energetykę wiatrową w 2012 r. 375 mln euro. Te kraje osiągnęły już planowany przez nie pułap rozwoju, teraz inwestują głównie w modernizację już istniejących turbin, stąd koszty ogólne na ten cel spadają.


Raport podaje także, że Włochy inwestują w energię wiatrową każdego roku po 200 mln euro i bardzo jest możliwe, że w następnym raporcie uplasują się one w gronie liderów.



Monika Olizarowska

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl