Inwestycja w efektywność energetyczną jest opłacalna
Przewiń do artykułu
Menu

Analiza kosztów cyklu życia budynków ukazuje zalety budownictwa pasywnego Budynki pasywne charakteryzują się wysokim komfortem oraz szczególnie niskim zużyciem energii. Gdy architekt posiada odpowiednie doświadczenie oraz gdy zapewniona zostanie właściwa kontrola jakości wykonania budynku, to okazuje się, że koszt jego realizacji jest dziś niewiele wyższy od kosztów budowy tradycyjnego budynku.

 

 

To jak szybko zwróci się dodatkowy nakład na inwestycję  zależy często od przyjętych warunków brzegowych, a także czy do rozwiązania ewentualnych problemów zastosowano właściwą metodę i użyto odpowiednich komponentów. Wyniki prowadzonych dogłębnie analiz pokazują, że jeżeli w fazie projektowania i realizacji projektu przestrzeganych będzie kilka podstawowych zasad, to dodatkowa inwestycja w standard pasywny zawsze przyniesie  korzyści. 

 

„Jest jednak oczywiste, że gdy do rachunku ekonomicznego po stronie inwestycji w rozwiązania energooszczędne wpiszemy zakup pozłacanych rynien,
to rachunek nigdy nie będzie na plusie” mówi Prof. Dr. Wolfgang Feist.

 

Przy analizie ekonomiczności budynku należy z równania usunąć inwestycje, które i tak muszą być poczynione w pewnym momencie, niezależnie czy chodzi o odświeżenie tynku czy o montaż rusztowania przed budynkiem. Dla porównania zoptymalizowanych, efektywnych energetycznie komponentów z innymi typowymi produktami nie należy sugerować się zatem czasem ich amortyzacji, lecz przeprowadzić analizę cyklu ich życia.  


Inna warta uwagi zasada realizacji budynku brzmi „Jak już to już”. Chodzi o to aby budować od razu poprawnie. Trwonienie energii już od początku eksploatacji obiektu przykładowo w wyniku niewystarczającej warstwy ocieplenia, a następnie prowadzenie jego termomodernizacji jest nieopłacalne. W takiej sytuacji dodatkowa, późniejsza kolejna inwestycja w ocieplenie nie jest już opłacalna.

 

Wykonywanie niepotrzebnie podwójnie tych samych prac budowlanych nie jest po prostu nigdy uzasadnione ekonomicznie. Inwestowanie od samego początku w wysokiej jakości komponenty przynosi też inne trudne do ujęcia finansowo, lecz bardzo odczuwalne korzyści takie jak podniesie komfortu czy warunków higienicznych.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl