Inwertery
Przewiń do artykułu
Menu

Fotowoltaika wykorzystuje promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Ze słońca uzyskujemy prąd stały, a po zastosowaniu odpowiednich falowników (inwerterów), prąd zmienny wykorzystywany jest przez urządzenia znajdujące się w domu.

Inwertery

Oprócz modułów, drugim kluczowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest inwerter, czyli falownik fotowoltaiczny, którego główną rolą jest zamiana energii z modułów fotowoltaicznych (prąd stały) na prąd zmienny o parametrach, które są identyczne z tymi, jakie występują w sieci elektrycznej niskiego napięcia, czyli 230/400V 50 Hz. Dzięki wyposażeniu falowników w funkcje komunikacyjne, zaawansowane falowniki stanowią dziś mózg systemu fotowoltaicznego odpowiedzialny nie tylko za konwersję DC-AC, ale również za optymalizację pracy instalacji, jej monitoring, inteligentne zarządzanie energią, komunikację z siecią elektroenergetyczną, czy też zarządzanie bezpieczeństwem instalacji.


Źródło: http://bisonenergy.pl/mikroinstalacja-w-kamienczyku-2/kamienczyk_20160507_0008_logo/


Podstawowy podział falowników obejmuje:

  • falowniki jedno lub trójfazowe - jednofazowe stosowane są przy małych mocach instalacji (do 3kW); w przypadku większego zapotrzebowania na moc (instalacje powyżej 3,68kW) stosuje się rozwiązania trójfazowe; dla instalacji pomiędzy 3kW a 3,68kW można zastosować falownik jedno lub trójfazowy,
  • falowniki beztransformatorowe oraz transformatorowe - w przypadku konieczności uziemienia jednego z biegunów instalacji należy sięgnąć po falownik z transformatorem (dotyczy to m.in. modułów cienkowarstwowych). Do współpracy z modułami mono- i polikrystalicznymi wykorzystuje się przede wszystkim falowniki beztransformatorowe.

Decydując się na wybór producenta i typu falownika, oprócz ceny powinniśmy zwrócić uwagę na następujące elementy:

  • szybkie wyszukiwanie i utrzymanie punktu mocy maksymalnej MPP,
  • wysoka sprawność zwłaszcza przy częściowym obciążeniu,
  • wysoka niezawodność,
  • wysoki stopień ochrony, min. IP65, dzięki solidnej obudowie,
  • duży zakres temperatur pracy (od -25°C do +60°C),
  • łatwość, szybkość i wygoda instalacji, a co za tym idzie: serwisu,
  • łatwa kontrola działania urządzenia poprzez zdalny monitoring, szczegółowe monitorowanie urządzenia, diagnostyka usterek,
  • zgodność z obowiązującymi normami i przepisami,
  • pełna dokumentacja dostępna w języku polskim,
  • lokalny serwis w kraju.

Artykuł jest kontynuacją poradnika "Mikroinstalacje fotowoltaiczne - podstawowe informacje dla inwestorów". Link do artykułu wprowadzającego można znaleźć TUTAJ.

 

 

Źródło:

  • Mikroinstalacje fotowoltaczne - podstawowe informacje dla inwestorów. Materiał opracowany w ramach projektu "Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczenia niskiej emisji", realizowanego na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl