Inteligentny budynek
Przewiń do artykułu
Menu

Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami.

 

Do systemu można włączyć np. oświetlenie, rolety, instalację wentylacji i ogrzewania, zyskując dzięki temu na dostosowaniu czasu pracy urządzeń do faktycznego zapotrzebowania. Jest to możliwe dzięki   zastosowaniu   sterowników   pozwalających na  zaprogramowanie  bezobsługowego  włączenia i wyłączenia danego urządzenia o określonej porze dnia, tygodnia, roku.

 

Schemat inteligentnego domu

 

W przypadku oświetlenia można zastosować włączniki zmierzchowe, bądź ruchowe. System inteligentnego sterowania daje również możliwość magazynowania i efektywnego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Oszczędności wynikające z mieszkania w inteligentnym domu czy mieszkaniu to nawet 25% zaoszczędzonej energii elektrycznej i w zależności od konstrukcji budynku do 20% mniejsze zużycie energii cieplnej. Przykład funkcji i możliwości inteligentnego systemu zarządzania budynkiem przedstawiono na rysunku 13.4.

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl