IKEA buduje biurowce, hotele i... domy jednorodzinne
Przewiń do artykułu
Menu

Prawie każdy Polak ma w domu coś, co oferuje szwedzki koncern IKEA w swoich sklepach z wyposażeniem, zlokalizowanych w każdym dużym mieście kraju. Nie każdy jednak wie, że ten skandynawski moloch jest także liczącym się na rynku deweloperem.

 

Do początku 2015 roku część firmy  zajmująca się budownictwem nazywała się Inter Ikea Center Group, ale od lutego zmieniła szyld na Ikea Centers. Wraz ze zmianą nazwy nastąpiło także rozszerzenie deweloperskich planów koncernu, które zakładają zainwestowanie w najbliższym czasie 3 mld euro w 20 nowych projektów sklepów. I nie tylko.

 

 

 

W Polsce, we Wrocławiu trwa budowa nowego kompleksu biurowego - Business Garden Wrocław, który składać się będzie z ośmiu budynków. Każdy z nim zostanie połączony z pozostałymi pięknym  ogrodem. Fundamenty biurowców budowane są w technologii tzw. białej wanny, co oznacza, iż będą miały one większą odporność na niekorzystne działanie wód gruntowych.

 

fot. Materiały inwestora

 

Projekt wrocławskich biurowców zdobył precertyfikację LEED ze względu na fakt, iż wyposażony został w szereg proekologicznych rozwiązań obniżających zużycie wody i energii elektrycznej, z wykorzystaniem różnych systemów odnawialnych źródeł energii.

 

Pierwszy etap budowy obejmuje wzniesienie trzech biurowców i zakończy się w grudniu 2016 roku. Klienci zainteresowani wynajmem powierzchni w tym budynkach będą mieli do dyspozycji 37 tys. m2 przestrzeni (cały kompleks docelowo to 110 tys. m2), a pomiędzy nimi urządzony ogród z miejscami parkingowymi dla rowerów i urządzeniami rekreacyjnymi.

 

Z kolei w Gdyni koncern IKEA buduje nowoczesny, wielofunkcyjny kompleks budynków - Gdynia Waterfront. Powstaje on pomiędzy Sea Tower a Skwerem Kościuszki.

 

90 tys. m2 kompleksu stanowić będą budynki mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe i kulturalne. Uzupełnią je powierzchnie biurowe oraz hotel z towarzyszącym centrum konferencyjnym.


fot. gdyniawaterfront.pl

 

Pierwszy etap inwestycji – zespół dwóch budynków – został oddany do użytku na początku 2015 roku. Pierwszy z nich przeznaczony jest na siedzibę banku PKO BP, zaś drugi to czterogwiazdkowy hotel funkcjonujący pod marką Marriott Courtyard. Stanowią one przykład skandynawskiej szkoły funkcjonalności i ergonomii. Kolejne etapy inwestycji, będące obecnie w fazie planowania, powstaną w ciągu najbliższych lat.

 

W Sopocie natomiast IKEA postawiła Mera Hotel & Spa, oczywiście w stylu skandynawskim, ze specjalnym rodzajem świerka syberyjskiego na elewacji, który doskonale wkomponowuje się w nadmorskie otoczenie oraz dużymi powierzchniami szklanymi, jak również z zastosowaniem rozwiązań proekologicznych.


fot. meraspahotel.pl

Budownictwo hotelowe to zresztą jeden z ważnych kierunków, w jakich rozwija się deweloperska część koncernu IKEA. Oprócz Polski, hotele tej sieci powstają w Wielkiej Brytanii, Holandii (w historycznym mieście Delft) oraz Niemczech. Nie są drogie, ale zaprojektowane w stylu butikowym. To nie wszystko. Szwedzi zainteresowani są również wybudowaniem w Europie sieci akademików studenckich.

 

Najnowszym pomysłem skandynawskiego koncernu są gotowe domy jednorodzinne, które mają być niewielkie, ale jednocześnie przestronne i nowoczesne. I to dostarczane wraz z wyposażeniem wnętrz! Klienci mogą wybrać kolory szafek.


Aktiv, bo taką nosi nazwę nowa linia domów z prefabrykatów, ma jedną sypialnię, salon, kuchnię, łazienkę, a nawet patio. Jest na razie dostępna na rynku amerykańskim, gdzie za 80 tys. dolarów otrzymamy gotowy domek do zamieszkania. Za budynkiem można jeszcze dostawić wiatę z małym pomieszczeniem gospodarczym.

 

Ściany tych domów zrobione są z mieszanki włókna szklanego i cementu, pokrytego blachą falistą. Są one przy tym zaprojektowane tak, ażeby były przyjazne dla środowiska, dlatego na ich wyposażeniu znajdują się energooszczędne urządzenia AGD oraz takie, które oszczędzają wodę.


fot. ideabox.us

 

Doświadczenie mówi, iż jest kwestią czasu, gdy takie domy pojawią się w ofercie IKEA także w Europie, choć nie jest pewne, jak tutaj zostaną przyjęte. Szczególnie w Polsce budynki z prefabrykatów kojarzą się źle, bo przywodzą na myśl bloki z wielkiej płyty. Niemniej jednak wszystko może się przecież zmienić.


Ewa Grochowska

Źródła:
-    www.bryla.pl
-    gdyniawaterfront.pl
-    www.sfora.pl
-    gadzetomania.pl

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl