Chiny pracują nad stworzeniem elektrowni solarnej w przestrzeni kosmicznej
Przewiń do artykułu
Menu

Pomysł ten dosłownie i w przenośni wyniesie energię słoneczną na całkowicie nowy poziom. Naukowcy z Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznych (China’s Academy of Space Technology) pracują obecnie nad projektem elektrowni solarnej, która podobnie jak satelity, ma zostać umieszczona na orbicie okołoziemskiej i stamtąd przesyłać energię słońca z powrotem na Ziemię. Ta “kosmiczna” elektrownia będzie w stanie odbierać i przekazywać maksymalną ilość energii słońca niezależnie od pogody panującej na Ziemi, gdyż instalacja będzie unosić się wysoko ponad wszelkimi ziemskimi zjawiskami atmosferycznymi.

Obecne plany zakładają wyniesienie na orbitę jednostki testowej jeszcze przed rokiem 2025. Działania te pokazują, że Chiny poważnie traktują swoje zobowiązania w kwestii zwiększenia udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych, badając również niekonwencjonalne rozwiązania. Jednocześnie działania te mają na celu podkreślenie znaczenia Chin, jako jednego z liderów na polu eksploracji kosmosu.

Nie trzeba chyba mówić, że największym problemem całego przedsięwzięcia jest wymyślenie sposobu, w jaki kosmiczna elektrownia słoneczna będzie przesyłała odbieraną energię z powrotem na Ziemię.

Naukowcy odpowiedzialni za projekt wciąż szukają odpowiedzi na to pytanie. Na tę chwilę plan zakłada umieszczenie paneli fotowoltaicznych na orbicie, które po odebraniu i przekształceniu energii słonecznej w elektryczność będą przesyłać ją do specjalnych placówek na Ziemi w formie mikrofal lub wiązki lasera. Z tego miejsca energia może już zostać wykorzystana w dowolny sposób, tak samo jak ta wyprodukowana w sposób konwencjonalny.


 

Przeczytaj także: Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce w 2018 r.

 


W przypadku powodzenia zaplanowanych na najbliższe lata testów, Chińscy naukowcy będą kontynuować pracę nad projektem, z czasem wystrzeliwując coraz większe i potężniejsze instalacje na orbitę.

Warto również wspomnieć, że instalacje te będą mogły zostać wykorzystane także do dalszej i dokładniejszej eksploatacji kosmosu, gdyż promienie skupionej energii można będzie skierować np. w stronę pojazdów kosmicznych czy satelitów.

Źródło:

Grafika:

 
Planergia poleca:
Autor artykułu:
planergia

Czym się zajmujemy? Łączymy z energią... Odnawialne źródła energii, energooszczędne budownictwo, termomodernizacja i skuteczna walka z niską emisją - u nas znajdziesz wszystko, co potrzbne aby sprawnie, bezpiecznie i efektywnie przeprowadzić i sfinansować swoją inwestycję. Planergia Informacje, Technologie i Finanse są dla Ciebie!

info@planergia.pl